Nowe technologie w obronie moich praw konsumenta

Zdarzają się sytuacje, kiedy okazuje się, że internet w telefonie nie musi służyć rozrywce, ale pomaga zaoszczędzić kilka (lub więcej) złotówek.

Historia z mojego własnego życia doczesnego może tego dowieść 🙂

Kiedy wybraliśmy się z moja panią do jednego ze sklepów elektro aby zakupić w naprawdę fajnej promocji sprzęt rtv, okazało się że zakupy przewyższą nasze możliwości płatności gotówkowej i konieczny będzie zakup ratalny.

Oczywiście form kredytowania jest bez liku, można wybrać raty tzw. 0 procent, można wybrać bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, oczywiście można też zgodnie z przepisami zrezygnować z ubezpieczenia kredytu, co powoduje nieznaczne podwyższenie rat, ale zapobiega ściąganiu z nas haraczu w postaci dodatkowej (przeważnie procentowej) kwoty doliczonej do kredytu.

Można, ale czy zawsze?

Często słyszałem o sytuacjach, kiedy to pracownik sklepu obsługujące komputerowy system ratalny twierdził iż NIE MOŻNA, nie wierzyłem w takie historie aż do tej wizyty.

Usłyszeliśmy, ze szanowny pan nie ma możliwości „odptaszkowania” opcji ubezpieczenia kredytu, sprzedawca nawet zaprosił nas na „właściwą stronę monitora” aby pokazać że opcja ta jest niedostępna. Nie znam się na systemach bankowych (na szczęście nie muszę), ale znam swoje prawa jako klient i wiem, że sprzedawca czy za jego pośrednictwem bank NIE MOŻE zmusić klienta do takich opłat.

Po sprawdzeniu na stronie internetowej numeru kontaktowego banku, w którym miał być zawarty kredyt, zadzwoniłem i zadałem pytanie wprost – dlaczego sklep nie może odznaczyć opcji ubezpieczenia kredytu? Nie zdziwiło mnie, kiedy po chwili oczekiwania, usłyszałem od pracownika banku, że opcja ta jest na pewno dostępna. Mina pracownika sklepu była ciekawa, gość nie próbował mnie naciągnąć, on po prostu nie wiedział jak to zrobić…

Pracownik banku był na tyle uprzejmy, że przez telefon poinstruował sprzedawcę krok po kroku, co i jak należy zrobić, a sprzedawca przeprosił za swoją niewiedzę, my natomiast wyszliśmy ze sklepu z nowiusieńkim sprzętem.

Jak się więc okazuje, nowe technologie potrafią być przydatne nie tylko jako przerywniki w codzienności J

Pozdrawiam wszystkich i…

Bądźcie świadomi swoich praw…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.